Laterna magika (CZ) → Iron Horse: Fractured

19–24
  • Centrum
  • Performance

O projektu

Laterna magika a Signal Festival uvádí divadelně-taneční inscenaci režisérky Miřenky Čechové komponovanou pro nádvoří Clam-Gallasova paláce. Divák je vtažen do hry v pozici cestujícího čekajícího na peróně a má možnost zaznamenávat příběhy postav skrze limitovanou perspektivu oken projíždějících vlaků. Prchavý a orámovaný vhled do situací vytváří pocit náhody, napětí, voyeurismu i osudovosti. Vtahuje nás do soukromých chvil postav a vybízí ke spoludotváření příběhu skrze vlastní zkušenost a fantazii. Vlak je zde metaforou pulsujícího času. Představuje životní poznání se všemi jeho záhyby a odbočkami, stejně jako setkávání se s nejasnou budoucností. Ubíhající svět za oknem vlaku představuje všechno to, co v životním spěchu nemůžeme nebo nechceme zahlédnout. Kdo však je schopen zastavit, zaostřit a spatřit smysl ve vlastní konečnosti?

Kolikrát se vám v životě stalo, že jste zaslechli kus rozhovoru, zahlédli krátký úsek jednání, střípek situace nebo něčí pohled, který vám utkvěl v hlavě a následně spustil lavinu obrazů rozvíjejících pokračování? Fragmenty akcí a životů, jež nám byly na pár vteřin vrženy do cesty, se stávají fantazijními spolucestujícími, které potkáváme na naší životní cestě. Dostali svá jména a příběhy, avšak pomíjivé a proměnné – stejně jako tvář zahlédnutá v okénku ujíždějícího vlaku. 

Performance začíná vždy od 19:00 a opakuje se každých 20 minut. Speciálně pro Signal VIP proběhne performance každý festivalový večer od 18:30.

Umělec*kyně

Laterna magika je multimediální a multižánrové divadlo. Je jedním ze souborů pražského Národního divadla a působí v prostorách Nové scény ND. Svým unikátním přístupem k divadelní poetice si vytvořila světové renomé. Její základní princip, tedy interaktivní propojení filmové projekce s pohybem a hereckou akcí, postupně doplnily nové technologie, například digitální projekce nebo nová média včetně realtimových programovatelných softwarů. V inscenacích Laterny magiky se propojuje multižánrovost skrze pohyb, tanec, hlas, slovo, hudbu i výtvarné prvky, které jsou jejím jedinečným výrazem.

Umělecký tým: 

Miřenka Čechová je performerka, choreografka, režisérka a spisovatelka, v současnosti je jednou z nejvýraznějších osobností experimentálního tanečního divadla. Během studia na pražské DAMU a HAMU získala prestižní Fulbrightovo stipendium na American University ve Washingtonu DC, kde založila nový obor fyzického divadla. Jako autorka a performerka má na svém kontě více než čtyřicet celovečerních inscenací, z nichž mnohé získaly významná zahraniční ocenění. Jako režisérka a choreografka pak vytvořila řadu inscenací či operních režií, např. Opera and the French Revolution, pro níž byla oslovena americkým barokním orchestrem Opera Lafayette a byla uvedena v Rose Theatre Lincoln Center v New Yorku. V poslední době se výrazně věnuje dokumentárnímu tanečnímu divadlu (docu-dance), a to např. v sérii Invisible o ženách-umělkyních, multimediálním projektům a kurátoruje aktivistické performance. Aktuálně je Miřenčina práce k vidění např. v Paláci Akropolis skrze projekty Miss AmeriKa, Baletky nebo Light in the Darkness – divadelní počin, který vznikl ve spolupráci s choreografem a performerem Radimem Vizvárym.

Linda Arbanová je VJka, lektorka a vizuální umělkyně. Do roku 2021 se věnovala filmové výchově a vedla pražskou Aeroškolu. V současnosti vytváří koncertní projekce, videoklipy, propagační a dokumentační videa pro kapely Jakub König, Zvíře jménem Podzim, Kittchen, Lenka Dusilová a další. Pracovala na projekcích pro několik divadelních představení pod režií Miřenky Čechové. Vede workshopy VJingu. 

Martin Hůla je hudebník, sound designer, skladatel a tvůrce projekčního obsahu a zvukové složky představení. Je známý ze svých sólových projektů jako rapper a producent Bonus, ale také jako skladatel a producent minimalistické elektroniky Martin Tvrdý i skladatel divadelní a filmové hudby. V současné době spolupracoval s Národním divadlem či Spitfire Company. Složil autorskou hudbu k tanečním projektům Jiřího Bartovance nebo k filmům Jiřího Havelky a Miroslava Krobota. Jako lektor vedl mnoho workshopů pro děti i dospělé profesionály.

 

Režie, koncept, choreografie: Miřenka Čechová

Hudba, video art: Martin Hůla Tvrdý

Videomapping: Linda Arbanová

Kostýmy: Kateřina Jirmanová

Scénografie: Jan Tomšů

Umělecký šéf Laterny magiky: Radim Vizváry

Produkce: Dominika Flajzarová

PR: Martina Sedláková, Dita Táborová

Technická produkce: Jan Veselý, Pavel Moc, Tomáš Studnička

Performeři

Zuzana Fikrová

Michaela Hradecká

Eva Stará

Michaela Stará

Adriana Štefaňáková

Markéta Vajdová

Lukas Blaha

Florent Golfier-Brechmann

Dalibor Lekeš

Andrej Štěpita

Tomáš Wortner

Roman Zotov

 

Lokalita

Opulentní Clam-Gallasův palác je jednou z nejvýraznějších barokních památek Prahy. Na světě není příliš mnoho barokních paláců, které by se dochovaly v tak skvělém stavu, a poskytly tím vhled do tehdejšího života aristokratické rodiny. Vnitřním středobodem paláce je mohutné slavnostní schodiště obklopené plejádou krásných vnitřních interiérů, jež jsou pompézní přehlídkou sochařského a malířského umění 18. století. Venkovním středobodem je pak centrální nádvoří paláce, které pro inscenaci Laterny magiky vytváří autentické prostředí.

Podporuje

  • Partner instalace

    Národní divadlo

  • Za podpory

    Christie Digital

  • Za podpory

    Muzeum města Prahy

  • Za podpory

    Hlavní město Praha