Díky, že můžem & Signal Creative → Demokracie?

19–24
  • Centrum
  • Audiovizuální instalace

O projektu

Máme demokracii. Ale co teď s ní? 

Česká společnost žije ve svobodném státě už 35 let. Proměňuje se vnímání demokracie během let? A naučili jsme se za tu dobu žít se svobodou a demokratickými hodnotami? Umíme se shodnout, ale i si odporovat. Umíme se vystrašit, ale i nechat se zastrašit. Říkáme spousta slov, ale další spousta je říkána nám. Tříštíme se do skupin, a zároveň se umíme spojit. Je to zmatek? Ne, to je demokracie. Má zajisté spoustu problémů, ale zatím jsme nic lepšího nevymysleli. 

Vizuální složka zvukové instalace vychází z konceptu psychologie barev, který se zaměřuje na studium vlivu barev na prožívání a návazně na celý organismus člověka. Skrze tyto popsané principy dodáváme jednotlivým replikám jejich barevnost, která se proměňuje dynamicky v návaznosti na obsah sdělení. Navozuje emoci, zrcadlí náladu.

Audiovizuální instalace Demokracie? byla realizována pro Signal Festival v koprodukci Díky, že můžem a Signal Creative s podporou Radiožurnálu, iROZHLAS.cz a analytického ústavu STEM.

Díky, že můžem je neziskový spolek tvořený studenty a mladými lidmi, kteří se zajímají o svět okolo sebe. Připomíná hodnoty svobody a demokracie současné generaci
 a podporuje občanskou angažovanost. Společný projekt Signal Festivalu a Díky, že můžem je postaven na celospolečenském přesahu a má za cíl nejen akcentovat hodnoty svobody, demokracie i zdravé a prosperující společnosti, ale především vybízet diváka k vlastní reflexi 35 let od sametové revoluce, k občanské angažovanosti a k přemýšlení nad budoucností v kontextu naší společnosti.

 

Naskenujte QR kód pro více informací o výzkumu!

Umělec*kyně

Karel Karlos Šimek

První experimenty Karla Šimka se světlem sahají do roku 2012, kdy začal prozkoumávat hranice světla jako mediálního sdělení. Je umělcem, který světlem dotváří prostor a hraje si s jeho možným vnímáním. Jeho kroky se protnuly s činohrou, operou nebo baletem všech tří tuzemských sekcí Národního divadla České republiky. Jako light designer dlouhodobě spolupracuje s Radimem Vizvárym. Již několik let působí jako světelný designér s Danielou Špinar. Jeho pracovní zkušenosti jsou taktéž spjaty se soubory jako Lenka Vagnerová & Company, Spitfire Company, Pražský komorní balet, Tantehorse nebo DEKKADANCERS.

Ester Valtrová

Během svého studia na katedře produkce FAMU se podílela na filmech, které byly uvedeny na významných filmových festivalech po celém světě. Kromě producentské činnosti se věnuje tvorbě v oblasti divadla a filmu. Je mimo jiné autorkou hudby k několika novocirkusovým představením (AirGym Art Company – NonSen(s), Hana Strejčková a kol. – Hnízdo na nitkách), na dalších projektech se pak podílela jako herečka. Mezi její autorské projekty patří instalace Voláme o pomoc, odkrývající příběhy lidí ze sociálně ohrožených skupin ve staré telefonní budce, nebo site-specific audio-dokumentární portrét o životě řádových sester voršilek.

Kateřina Letáková

Absolventka DAMU v oboru činoherní režie pod vedením Jana Nebeského a prof. Darii Ullrichové vystudovala kulturní management a divadelní vědu na Masarykově univerzitě v Brně. Spolupracovala s divadly CED Brno, Činoherním klubem, Divadlem Letí, divadelním spolkem JEDL nebo s Národním divadlem v rámci cyklu ND Young. V rámci studia na divadelní fakultě AMU vytvořila jako režisérka a autorka dvě velmi úspěšné absolventské inscenace, muzikál Žebrácká opera a komorní inscenaci Červ v srdci člověka. Od září 2023 je dramaturgyní v Dejvickém divadle. 

Matěj Lindner

Filmový zvukař, sound-designér a zvukový umělec Matěj Lindner momentálně dokončuje magisterské studium na FAMU v oboru zvuková tvorba. Věnuje se zvuku v mnoha jeho uměleckých podobách – kromě všech odvětví kinematografie se podílí i na různých audioformátech, zvukových instalacích i divadelních představeních. Jeho velkou vášní je také hudební produkce.

Hrají

František Beleš
Kateřina Císařová
Ondřej Dvořáček
Dita Kaplanová
Ester Valtrová
Václav Vašák

Lokalita

CAMP je multimediální galerie se zaměřením na budoucnost měst. Jeho hlavním posláním je zlepšit veřejnou diskuzi o rozvoji Prahy a přiblížit téma architektury široké veřejnosti. CAMP pořádá bohatý program, sestávající z veřejných diskuzí, vystoupení tuzemských i zahraničních odborníků, workshopů, projekcí, výstav a dalších aktivit pro děti i dospělé. CAMP spadá pod Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, hlavní koncepční pracoviště zřízené pražským magistrátem. Kromě kavárny, knihkupectví, přednáškového sálu a maximalistické projekční plochy CAMP disponuje také prostranstvím v areálu Emauzského opatství, kde tradičně probíhá např. letní kino. Prostor, kam se návštěvník dostane skrze tzv. Pragerovy kostky, vytváří ideální intimní atmosféru pro audiovizuální instalaci Demokracie? od Díky, že můžem.

Podporuje

  • Partner instalace

    Díky, že můžem

  • Partner instalace

    Radiožurnál

  • Partner instalace

    iROZHLAS

  • Partner instalace

    CAMP

  • Partner instalace

    IPR

  • Partner instalace

    STEM