Seohyo (KOR) → Coded Tapestry: Prague

19–24
  • Hradčany
  • Projekce

O projektu

Projekce je inspirovaná historickými prvky městské architektury v Praze, konkrétně principy tkaní gobelínů, tradiční výzdoby Pražského hradu, a dále vzory mozaikových dlažeb i dalšími původními geometrickými texturami městského prostoru. Digitálním kódováním a reinterpretací těchto prvků vzniká pohyblivá struktura, která odkazuje na rytmy dynamické metropole. Autorka tak upozorňuje na vzorce i nuance pražského architektonického dědictví a rozvíjí je. Tyto digitální obrazy tvoří sice abstraktní, ale přitom dostatečně konkrétní vizuální otisk charakteru místa, a dokazují, že potenciál média digitálního kódu v umění je nepředstavitelný. Animace se odvíjí prostřednictvím náhodných variací na základě přesně definovaných parametrů, přičemž všechny součástky skládačky spolu souvisí, přestože se neustále proměňují. Sound design projekce vytvořila korejská autorka Han Suzi, se kterou Seohyo dlouhodobě spolupracuje.

Umělec*kyně

Seohyo je korejská umělkyně a profesorka na Samsung Art and Design Institute v Soulu, kde vyučuje kreativní kódování. Vytváří instalace a performativní akce, v nichž kombinuje obyčejné předměty s digitální technologií. Všední svět tak vizuálně proměňuje a nabízí možnost zkoušet vnímat běžné věci novými způsoby. V poslední době rozšířila svou praxi kódování na generativní umění. V něm využívá kromě geometrie a matematiky i inspiraci přírodou. Svá díla často prezentuje na městských digitálních billboardech, ale vystavovala také v mnoha významných institucích nebo na festivalech po celém světě, např. v Korejském národním muzeu historie v Soulu, na D:Art festivalu v Singapuru nebo Demo Festivalu v Amsterdamu a Utrechtu.

Han Suzi je skladatelka, která se věnuje výtvarnému umění. Je členkou audiovizuálních skupin Form and Sound a Collective Pusil. Ve své tvorbě zkoumá průsečíky mezi obrazem a zvukem či statikou a pohybem, přičemž klade důraz na zvuk a hudebnost. Své práce představila v Culture Station Seoul 284, Art Bunker B39, Ulsan Art Museum a Donuimun Museum Village. Mimo to pracovala na zvukové složce projektů s LG Signature nebo Village de Ananti.

Lokalita

Budova Jízdárny i samotný sál pro projekci nabízí krom své monumentální a vznosné dimenze i jedinečné a velkolepé průhledy. Tento prostor se využívá k výstavním účelům už přes šedesát let. Barokní průčelí z konce 17. století pak provází návštěvníky téměř celou ulicí U Prašného mostu, vedoucí k Pražskému hradu. Areál Jízdárny mimo neobvyklé pohledy na katedrálu sv. Víta skrývá i zahradu.

Podporuje

  • Partner instalace

    Správa Pražského Hradu

  • Za podpory

    Embassy of the Republic of Korea

  • Za podpory

    Christie Digital