O projektu
Prastará soutěska mezi ultramoderními stavbami Centra Bořislavka. Vysokopevnostní beton i prehistorická minulost místa. Dílo Aerial (Na Horu) odkazuje na historickou obchodní stezku, která zde kdysi bývala. Stezka vedla uprostřed lesů a luk, horským průsmykem, místem, kudy mohl člověk relativně bezpečně překonávat náročné přírodní překážky. Federico Díaz vytvořil tvar připomínající přirozenou formaci skály, zkamenělých stromů nebo útvary podzemních stalagmitů. Aerial tak sám reprezentuje běh času. Přestože je statický, zdá se, že je v ustavičném pohybu, vyrůstá z vodní nádrže a po jeho povrchu stéká voda. Socha váží 57 000 kilogramů a měří 7,5 metru. Vznikla zcela novou technologií robotického vrstvení betonu, kterou Federico Díaz se svým týmem vyvíjel několik let. Je vyrobena z vysokopevnostního betonu, přičemž právě on umožnil vytvořit takto subtilní a zároveň monumentální dílo.
Objekt Aerial (Na Horu) bude během Signal Festivalu oživen videoprojekcí (jejím autorem je Jan Hladil) a zvukovými performancemi, které autoři připravili speciálně pro tyto festivalové večery. Výjimečnou a zcela novou vrstvu této sochy budou tvořit kompozice zvuků vznikajících pomocí dotýkání se jejích roboticky fabrikovaných betonových struktur. Takto zahrané a zaznamenané skladby jsou základem titulu vinylové desky Concrete Layers, která bude vydána k této příležitosti a jejímž autorem je hudebník Jonáš Rosůlek. Nahrávka tematizuje vztah člověka ke krajině, jejím morfologickým a geologickým vrstvám, a zamýšlí se nad architekturou, řemeslem i možnostmi stavby pomocí softwarových algoritmů a umělé inteligence. Obsahovat bude celkem čtyři skladby – Concrete Layers, Foundation, New Materiality a Permanent Structures.
Signal Satelity jsou díla, která pracují s digitálními nástroji, modelováním a konstrukcí. Jedná se o díla mimo trasy festivalu, jež je možné navštívit kdykoli. Během festivalu však ožijí speciálním světelným programem. Jde také o díla, která souzní s letošním festivalovým tématem, kterým je Ekosystémy: Průzkum.