Známe vítěze Ceny Neon! Nejvíce odbornou komisi zaujal Karim Tarakji, absolvent fakulty umění a designu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Jeho projekt Red Shift zkoumá možnosti rozvoje nových technologií. Dle porotců, ve složení umělec a hlavní kurátor Signal Festivalu Pavel Mrkus, umělkyně a pedagožka AVU Pavla Sceranková, kurátor Ondřej Horák a kurátor Signal Festivalu Daniel Burda, je vítězný projekt unikátní v propojení uměleckého a vědeckého přístupu k tvorbě.
Red Shift využívá vlastnosti metamateriálů a za pomoci nanostruktur tak otevírá nové možnosti obrazových nosičů. Na počátku stála myšlenka nového použití technologie nanostrukturálních hologramů. Ústředním tématem byl zprvu fyzikální jev zvaný redshift (rudý posuv) a metaforické znázornění vesmírného objektu, který je tak starý a vzdálený, že světlo, jež vydává, se nám jeví neviditelným. V průběhu tvorby ale nastala změna. Autoři se nakonec rozhodli opustit takto závažné téma a místo toho zprostředkovat nutnost hry a zábavy v práci, výzkumu, tvorbě i každodenním životě.
Vítězné dílo Ceny Neon můžete spatřit v rámci Signal festivalu v Kaizlových Sadech od 12. do 15. října v čase od 19 do 24 hodin jako jednu z veřejně přístupných instalací. Dalších 7 unikátních děl bude k vidění pouze se vstupenkou Signal Plus nebo Signal VIP. Jejich nákupem podpoříte letošního vítěze i další mladé umělce, kteří Vám představí svá unikátní díla.
Dlouhodobě podporujeme nejmladší generaci českých vizuálních umělců a autorských kolektivů. Za dobu své existence jsme pomohli ke vzniku více než 90 unikátních instalací a rozhodně nekončíme. Proto jsme letos již potřetí společně s Pražskou plynárenskou vyhlásili Cenu Neon pro studenty středních a vysokých uměleckých škol, jejímž cílem je podpořit inovativní umělecké projekty zaměřené na současné digitální technologie, animaci, motion design nebo 3D animaci.