Je tady další ročník našeho open callu pro kreativce a inovátory! Signal Calling, který i letos pořádáme společně s PrusaLabem, prototypovou dílnou Josefa Průši, je příležitostí pro lokální tvůrce představit svou tvorbu široké veřejnosti nejen u nás, ale i v zahraničí.
Ať už jste student nebo profesionál, designér nebo programátor, jedinec nebo skupina, vaše dílo se může stát součástí hlavního programu Signal Festivalu, který proběhne od 16. do 19. října 2025..
Co je třeba splnit? Uměleckým dílem je myšlena objektová instalace, která kreativním způsobem pracuje se světlem jako důležitou technologickou součástí díla. Vítány jsou projekty, které v sobě neotřelým způsobem prezentují současné pokročilé technologie nebo reflektují současné vědecké koncepty a teorie. S ohledem na umístění festivalu do večerního města a veřejného prostoru je žádoucí, aby světlo hrálo v instalaci důležitou roli. Stěžejní je koncept díla, který by měl korelovat s charakterem festivalu, a tudíž by instalace měla být velkoformátová, pohledová a vhodná pro větší počet lidí.
Vítězný tým/ tvůrce bude za vytvoření díla odměněn honorářem 40 000 Kč a 3D tiskárnou Original Prusa. Vzniklé dílo je bráno jako spoluautorské – tedy jako společné dílo Signal Festivalu (organizátor), PrusaLabu (zhotovitel díla) a Umělce/ů (autor konceptu).
Podrobnější informace o Signal Calling 2025 najdete na www.signalfestival.com/signal-calling. Přihlášky lze podávat do 16. února 2025.
V rámci otevřené výzvy vznikl například nejúspěšnější umělecké dílo v historii Signal Calling, kinetický objekt Reflexe od Adama Ciglera a Petra Vacka (Signal Calling 2019), který proměnil prostory Anežského kláštera v tajuplnou zahradu. Na celý proces jeho vzniku se můžete podívat v tomto videu. Reflexe se představila i návštěvníkům digitálního festivalu Constellations de Metz ve Francii a vzešlo z ní dílo Fluidum prezentované na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Navíc jste ji mohli zahlédnout v rámci Signal Festivalu 2024.
V posledním ročníku se stal vítězem Kryštof Brůha, který dlouhodobě vyniká v propojování senzorických technologií s imerzivní vizuální estetikou a zároveň je zručným technikem, který navrhuje a testuje nejrůznější materiály a konstrukce. V projektu Audire Fluctus se všechny tyto fascinace propojují v unikátním díle – sedm metrů vysoký pilon naplněný speciální kapalinou Spektraflux představuje estetické ztvárnění vlivu elektromagnetického vlnění jako vizuálního vjemu.