Signal Festival je v areálu Pražského hradu!
Poprvé v historii své existence promění Signal Festival areál Pražského hradu na projekční plochu a galerijní zónu. Hradčany povede jedna ze dvou tras dvanáctého ročníku, který od 10. do 13. října představí to nejlepší ze světa digitální a kreativní kultury. Druhá trasa ukáže návštěvníkům tvorbu renomovaných českých i zahraničních umělců a umělkyň v centru Prahy. Letošní Signal Festival představí 22 instalací, z toho 7 exkluzivně v Galerijní zóně, do které si již nyní můžete pořídit vstupenky.
V rámci nabitého programu se můžete těšit na videomapping Filipa Hodase na Arcibiskupský palác, monumentální objekty Jiřího Příhody ve Šternberském paláci, projekt londýnského studia United Visual Artists využívající kinetická kyvadla v galerii Kunsthalle Praha nebo audiovizuální projekce italského umělce Quayoly v Centru Architektury a Městkého Plánování (CAMP). Vaší pozornost si získá i partnerská instalace MERCEDES-BENZ AURA by Monument Office & Signal Creative.
Signal Festival letos pro vás opět otevírá Galerijní zónu, která nabízí možnost zažít umění v unikátní atmosféře. Tato placená část festivalu, s omezenou kapacitou, přináší různorodý program, který jindy neuvidíte.
Na co se můžete v Galerijní zóně těšit?
Místa jako Jízdárna Pražského hradu či Barokní refektář dominikánského kláštera se na čtyři dny promění v místa, kde se propojuje umění s technologiemi a historie se současností.
Partnerské instituce jako Kunsthalle Praha nebo Centrum architektury a městkého plánování (CAMP) přispívají k nezapomenutelnému zážitku, který můžete zažít jen jednou ročně, a to vše v rámci jedné vstupenky, která vám odhalí odvrácenou tvář Prahy.
V rámci letošní Galerijní zóny se můžete v Jízdárně Pražského hradu nechat unést korejskou umělkyní a profesorkou Seohyo, která ve svém díle kombinuje inspiraci historickými prvky pražské architektury s mediálními technologiemi generativního umění a vytváří tak unikátní dynamickou projekci abstraktních tvarů odrážejících rytmus města. V Barokním refektáři poté Bill Fontana, patřící mezi zakladatele sound artu, ve své instalaci Silent Echoes připomene křehkost klimatické i kulturní rovnováhy. Tóny ztichlých zvonů pařížské katedrály Notre Dame přenesl do prostředí ledových jeskyní Dachstein. Celkem se můžete v Galerijní zóně těšit na 7 z 22 instalací.
A co vítěz letošního Signal Calling?
Transmediální socha Audire Fluctus, kterou na letošním ročníku představí Kryštof Brůha, laureát ceny Jindřicha Chalupeckého, se pohybuje na pomezí světelného objektu a interaktivního díla v podobě datového totemu. Kryštof Brůha vyvinul Spektraflux s cílem vytvořit fyzické médium, které umožňuje vizuální práci překračující limity digitálních médií. Instalace je umístěna v prostoru piazzety Národního divadla, v místě velké koncentrace elektromagnetických zařízení.
Instalace byla realizována v rámci otevřené výzvy Signal Calling ve spolupráci s PrusaLab, prototypovou dílnou Josefa Průši.