Signal Festival poprvé v historii své existence, díky spolupráci se Správou Pražského hradu, promění areál Pražského hradu na projekční plochu a galerijní zónu. Galerijní zóna nabízí možnost zažít umění v unikátní atmosféře. Tato placená část festivalu, s omezenou kapacitou, přináší různorodý program, který jindy neuvidíte. Mimo jiné je to jedinečná možnost zažít festival opravdu do posledního bodu na festivalové mapě. Letošní Signal Festival představí 22 instalací, z toho 7 exkluzivně v Galerijní zóně, do které si již nyní můžete pořídit vstupenky.
Na co se můžete v Galerijní zóně těšit?
Místa jako Jízdárna Pražského hradu či Barokní refektář dominikánského kláštera se na čtyři dny promění v místa, kde se propojuje umění s technologiemi a historie se současností.
Partnerské instituce jako Kunsthalle Praha, Centrum architektury a městkého plánování (CAMP), nebo Národní Galerie Praha přispívají k nezapomenutelnému zážitku, který můžete zažít jen jednou ročně, a to vše v rámci jedné vstupenky, díky které zažijete ze Signal Festivalu úplně nejvíce. V rámci letošního ročníku se můžete na světoznámé umělce jako je Jiří Příhoda s objekty Capriccio, Karbola a UAP’s, nebo také na Michaela Bielického a Kamilu B. Richter s instalací Columbus 2.0.
V rámci letošní Galerijní zóny se dále můžete v Jízdárně Pražského hradu nechat unést korejskou umělkyní a profesorkou Seohyo, která ve svém díle kombinuje inspiraci historickými prvky pražské architektury s mediálními technologiemi generativního umění a vytváří tak unikátní dynamickou projekci abstraktních tvarů odrážejících rytmus města. V Barokním refektáři poté Bill Fontana, patřící mezi zakladatele sound artu, ve své instalaci Silent Echoes připomene křehkost klimatické i kulturní rovnováhy. Tóny ztichlých zvonů pařížské katedrály Notre Dame přenesl do prostředí ledových jeskyní Dachstein. Celkem se můžete v Galerijní zóně těšit na 7 z 22 instalací. Zahraniční program Signal Festivalu 2024 vzniká díky podpoře Nadace PPF.
Quayola → Effets de Soir
Quayola, italský imerzivní umělec, se v sérii videí Effets de Soir zaměřuje na přírodu, obrazové tradice a nové technologické přístroje. Název odkazuje na přírodní jevy, které můžeme pozorovat jen za soumraku a svítání, kdy se světla a stíny, teplé a studené barvy, prolínají a přechází jedno ve druhé. Na tuto audiovizuální projekci se můžete těšit v Centru Architektury a Městkého Plánování (CAMP).
United Visual Artists → Strange Attractions
Výstava Strange Attractions, realizovaná ve spolupráci Signal Festivalu a Kunsthalle Praha, představuje aktuální tvorbu legendárního britského studia UVA. Výstavní projekt osvětluje paralely mezi nepředvídatelností teorie chaosu a strukturovanými vzory, které se v něm objevují. Instalace vzniká ve spolupráci s Kunsthalle Praha.
Laterna magika → Iron Horse: Fractured
Multimediální divadelní soubor Laterna magika uvede divadelně-taneční inscenaci režisérky Miřenky Čechové, které vtáhne diváka do pozice čekajícího na perónu, který zaznamenává životní osudy postav limitovanou perspektivou oken projíždějícího vlaku. Ve spolupráci s Národním divadlem se Laterna magika stane soušástí festivalu již potřetí, a my se na ní moc těšíme.