← Zpět na aktuality
← Zpět na aktuality

Kde nesmíte chybět na Signal Festivalu 2024? Doporučení našeho týmu!

30. 9. 2024 → Signal 2024

Alžběta Krajčíková, Programová managerka Signal Festivalu

“Mám v programu spoustu oblíbenců, ale vzhledem k tomu, že mám silný vztah ke kulturnímu i přírodnímu dědictví a zajímá mě, jak s nimi zacházíme, tak se osobně těším na instalaci od Billa Fontany, který patří k zakladatelům sound artu. Na festivalu představí audiovizuální duet tvořený video sekvencemi a zvuky ze zvonů pařížské katedrály Notre Dame a ledovcového útvaru Dachstein. Navíc bude celá instalace představena v kontemplativní oáze uprostřed Starého Města – Barokním refektáři dominikáského kláštera ze 17. století. Myslím, že to bude hodně zajímavý intimní zážitek, který ocení ti, kteří hledají na rušném festivalu klidnější umělecké zážitky.”

Ondřej Kašpárek, Ředitel PrusaLabu

“Galerijní zóna je pro mě útěk z festivalového ruchu k možnosti zavnímat díla v kontemplativní a meditaitvní atmoféře. Vlastně mě na festivalu baví právě ty polohy zážitku, které pro mě, jako pro návštěvníka, tahle zóna nabízí. Byť je moje vášeň spíše v technologiích, děsně se těším na instalaci Jirky Příhody. Jeho práce jsou velmi přístupné veřejnosti – fascinuje mě, jakým způsobem s lehkostí a jednoduchostí nabízí zažít a pocítit přesně to “něco mezi nebem a zemí”… to, čím nás umění doslova přesahuje.”

Vladimír Zikmund, Kreativní ředitel Zaraguza

“Já se v rámci Galerijní zóny těším nejvíc na britské studio UVA a jejich instalaci s kinetickým kyvadlem v Kunsthalle Praha. Shodou okolností jsem slyšel, že zrovna v Kunsthalle se podávají i welcome drinky pro ty s VIP vstupenkou :)”

Jitka Pánková, Marketingová managerka Signal Forum

“Nejvíc se těším na italského umělce Davida Quayolu, který letos vystavuje v rámci galerijní zóny v CAMPu. Tam se koná také letošní novinka festivalu – Signal Forum, konference, kde se střetnou nejzajímavější kreativní mysli Evropy. Výstava na ni časově navazuje a Quayola je jedním ze speakerů konference. Doufám, že se mi podaří se s ním potkat i v rámci networkovacích aktivit.”

Jan Brož, Grafický designér a Art Director

“Těším se na United Visual Artists v Kunsthalle Praha, protože jsem vyrůstal s hudbou Massive Attack.”

Jakub Zeman, Výkonný ředitel Signal Festivalu

Divákům, které zajímají kořeny festivalu, technologie, umění a věda, bych poradil neminout novou konferenci Signal Forum.

Pracovali jsme na jejím uskutečnění několik let, proběhne letos poprvé a to během Signal Festivalu v pátek a sobotu, 11. a 12. října.

Přivezli jsme skvělé speakery z celého světa a těšíme se na viděnou se všemi, kteří se k tomuto dobrodružství přidají.

Na letošních trasách Signal Festivalu bych pak doporučil začít na bodě číslo 1 a tím je Jízdárna Pražského hradu. Korejská umělkyně Seohyo se nechala ve svém díle inspirovat architektonickými prvky Prahy a ty reinterpretovala skrz digitální kódování do podmanivé projekce. Instalace na Pražském hradě se v dalších ročnících jen tak opakovat nebudou, nepropásněte to. O kousek dál na trase najdete krásné místo s názvem Šternberský palác. Jde o budovu, která je svým umístěním skryta i leckterému pražanovi i přesto se jedná o významný klenot architektury vrcholného baroka. Jiří Příhoda tam pro Vás připravil hned tři umělecké instalace nacházející se nejen v paláci, ale i v úžasných zahradách ukrytých nad Jelením příkopem. Pokud jste fanoušky zvuku, zajděte do Barokního refektáře dominikánského kláštera v Praze. Uslyšíte tam zvukovu instalaci od průkopníka moderního zvukového umění Billa Fontany. Fanoušsci performativního umění by neměli minout instalaci souboru Laterna magika, která již třetím rokem nabídne festivalovým divákům ojedinělou podívanou. Pokud můžete, vyražte na festival až po 21. hodině. Abyste se na festivalu neztratili, stáhněte si festivalovou aplikaci s mapou a celým programem.

Barbora Luczy, Managerka produkce Signal Festivalu 

“Dílo umělkyně Seohyo, které bude k vidění v Jízdárně Pražského hradu, pracuje se všemi možnými vzory a mozaikami dlažby míst Pražského hradu a jeho okolí. V rámci příprav jsem měla za úkol si hrad pořádně projít a nafotit všechny vzory, který uvidím. Mám z toho doteď hroznou radost, protože jsem se díky umělkyni mohla podívat na takhle “profláknuté” místo novýma očima a ve finále jsem viděla vzory úplně ve všem. Těším se na finální verzi instalace a na všechny známé i neznáme mozaiky.”

Ondřej Klügl, Partnership manager Signal Festival

“Osobně se těším na instalaci Seoyho – Coded Tapestry. Velkorysá instalace umístěná v extrémně zajímavém prostředí, pro tento formát velmi nezvyklý – tedy historická Jízdárna Pražského hradu. Dílo představuje crossover nových technologií, které vychází z historického kontextu Prahy, jejího urbanismu a architektury. Definované prompty vytvářejí novou a současně ze skutečnosti vycházející realitu. Vznikají obrazy a momenty, které obstojí i jako solitérní kusy, ty se následně přetvoří v další a nové výjevy. Hudební složka nikoli pouze jako doprovod ale zcela zásadní část instalace.”

Rudolf Matějček, Kreativní Ředitel bicepsdigital

“Doufám, že co nejmíň lidí půjde letos na Jiřího Příhodu do Šternberského paláce. On vždycky vytváří unikátní zážitky v místech, kde člověk už třeba 100× byl a díky jeho práci je může vnímat jinak, jeho očima. V jeho prostorech chci trávit čas, ideálně sám, v klidu, jen s minimem lidí. No uvidíme, na Signalu se mi tohle asi povede těžko. :)”

Karolína Kostková, Vedoucí marketingu Signal Festivalu

“Letos mám favoritů v Galerijní zóně hned několik. Objektové instalace Jiřího Příhody mému seznamu dominují a těším se na jeho práci s okolním prostorem Šterberského paláce. Mojí každoroční srdeční záležitostí jsou performance od Laterny magiky. Unikátní představení režírováno Miřenkou Čechovou nás na nádvoří Clam-Gallasova paláce dostane do role  voyeuristů na peróně. Projíždějíci vlaky a prchavý a orámovaný vhled do situací vytváří pocit náhody, napětí, voyeurismu i osudovosti. Do třetice se těším na výstavu londýnského studia UVA, které v Kunsthalle Praha bude zkoumat hranice mezi řádem a chaosem, vlastně celkem aktuální téma pro mnohé z nás.”