Náš festival má řadu cílů a jedním těch nejzásadnějších je podpora nejmladší generace českých vizuálních umělců a autorských kolektivů. Za dobu naší existence jsme pomohli ke vzniku více než 80 instalací a pokračujeme dále. Letos poprvé jsme ve spolupráci se společností Pražská plynárenská vyhlásili Cenu Neon pro studentky a studenty vysokých uměleckých škol, jejímž cílem je podpořit inovativní umělecké projekty zaměřené na současné digitální technologie, animaci, motion design nebo 3D animaci.
Vítěze vybrala na počátku září porota ve složení David Kořínek (vedoucí Centra audiovizuálních studií na FAMU), Richard Loskot (vizuální umělec), Barbora Půlpánová (členka správní rady Nadačního fondu Galerie Smečky, kterou provozuje Pražská plynárenská), Ondřej Horák (výtvarník a autor výstavních projektů), Jakub Pešek (lightdesigner, vizuální umělec, scénograf a zakladatel Lunchmeat Festivalu) a Mario Kunovský (programový koordinátor Signal Festivalu). Celkem se přihlásili studenti z 6 českých vysokých škol,
konkrétně AVU, FUD UJEP, FAMU, DAMU, Technická univerzita v Liberci a VŠUP. Zastoupeny byly obory umění ve veřejném prostoru, aplikovaná reklamní fotografie, průmyslový design, malba, time-based media, interaktivní média, ale i malba či režie a dramaturgie alternativního a loutkového divadla.
Vítězem se stalo umělecké dílo Simulakra autorské dvojice Vítězslav Plavec a Filip Zeman z Fakulty architektury a umění Technické univerzity v Liberci. Instalace, představující zmatení jedince v současné společnosti plné intenzivních a zrychlených smyslových vjemů, si pohrává s optickou iluzí a deformací obrazu. Používá přitom technologie známé třeba z výroby 3D plakátů. Dílo je tvořeno čtvercovými formáty lentikulárních čoček, které jsou usazeny v pravoúhlé sestavě kovových rámů. Právě čočky vytváří deformaci obrazů a díky refrakci světla návštěvník vidí z každého úhlu pohledu jen určitou jejich část.
Co porotu zaujalo? Ocenila především komplexnost projektu, jeho technickou náročnost a interaktivitu. V závislosti na proměňujícím se prostředí totiž vytváří různé situace a lze jej snadno vystavovat v různých prostorách, za různých podmínek.
Toto komplexní dílo, které se stane součástí umělecké sbírky Pražské plynárenské, bude k vidění v ulicích Prahy na devátém ročníku našeho festivalu od 14. do 17. října, rozhodně byste si jej neměli nechat ujít.