Signal Festival se letošním ročníkem stává součástí kreativní mise CO-VISION, která chce digitální formou sdílet zásadní otázky ochrany přírody napříč Evropou. Pražský festival se do programu Creative Europe zapojí po boku jedenácti dalších evropských institucí ze sféry digitálního umění a kultury: například festivalu Kikk z Belgie, NTNU Univerzity v Oslu nebo římského festivalu VIDEOCITTÀ. Co přesně to ale znamená?
Pojďme se bavit o přírodním dědictví… tak trochu jinak
Program CO-VISION vznikl s cílem zapojit lokální publikum do diskuze o přírodním bohatství a jeho ochraně. Všichni víme, že ochrana místní fauny a flóry v současnosti často ustupuje dalším palčivým tématům a tento evropský program ji chce vrátit zpět do hry — ale kreativní formou. Proto také volí cestu inovativních digitálních festivalů jako Signal Festival, které i ze složitých témat současnosti dokážou vytvořit interaktivní umělecká díla.
Jak se do diskuze zapojí Signal Festival?
V rámci příštího ročníku se můžete těšit na jedno umělecké dílo, které vznikne za účelem diskuze o ochraně přírody v Česku. Jak jste u Signal Festivalu zvyklí, půjde o mnohovrstevnatou instalaci, která se do dané problematiky ponoří opravdu do hloubky, a to i díky doprovodnému programu. Do něj se zapojí komunita mezinárodních umělců*umělkyň a aktivistů*ek, co CO-VISION spoluvytváří. Půjde o ekosystémy lesů, ubývající plochy jezer nebo vzácné druhy rostlin? Nechte se překvapit. Těšit se ale kromě samotné instalace můžete i na živé debaty a zajímavé mezinárodní workshopy.
Co dalšího chystáme s mezinárodními partnery?
CO-VISION není jedinou iniciativou, na které spolupracujeme s partnery po celé Evropě. Signal Festival je již třetím rokem součástí mezinárodní umělecké platformy DIGITAL/INTERSECTION. Ta má na starosti podporu a zastřešení umění z digitální a new media scény. DIGITAL/INTERSECTION kromě Signal Festivalu tvoří i další tři evropské instituce digitálního umění: francouzský festival Chroniques z Marseilles, belgický Kikk a chorvatský festival Kontejner ze Záhřebu. Doplňují je partnerské agentury v Berlíně a Montrealu. V rámci této mezinárodní kooperace lépe zmapujeme současný stav digitálního umění a kultury a v závěru projektu vytvoříme evropskou agenturu na podporu této umělecké sféry. I díky ní pak budou mít umělecké instalace větší šanci vycestovat do zahraničí i mimo Evropu a propojit tak evropskou uměleckou scénu s tou globální.